כתבה באתר ראשון לציון


לכתבה המקורית באתר rishonlezion.muni.il >>

 

סופלקיס, פינת חמד קטנטנה שמעוצבת כבועה יוונית אותנטית, ממוקמת בלב שכונת פלורנטין ומשמשת כמקום לעצור לרגע, לאכול מנה משובחת ולהמשיך, ממש כמו אותם דוכני שווארמה, פלאפל וסופלקיס הפזורים ברחבי המזרח התכנון.

העיצוב האווירה והתפאורה סובבים סביב הסופלקי - מזון יווני בססי, זול ופשוט, שנמכר בדוכנים בסמטאות איי יוון ונאכל "על הדרך" בעמידה. מאחר שמדובר במאכל אותנטי הנמכר בדוכנים ארעיים ברחוב, יצר המתכנן אווירה של פינת רחוב יווני במקום. כפיצוי על השטח המזערי של הסופלקיס הוכפל גובהו של החלל, המדמה חזית אותנטית של בית דו קומתי בעל קשתות וסככות בפרופורציה אמיתית. בחזית הקומה השנייה ניצבת מרפסת קטנה מקושטת תריסי עץ כחולים, שאליה צורפו עציצים שהונחו למרגלות המעקה, ווילון בד לבנבן שכמו מתנופף ברוח. לתפאורת המרפסת תפקיד כפול: היא פונה אל הרחוב המדומה שנוצר בחלל המסעדה ומתייחסת אליו, וכן מתפקדת כחלון למשרד בקומת הגלריה.

הבניה באי יווני טיפוסי לא נשענת על תכנון עירוני מוגדר ומוסדר אלא יותר בניה של התפתחות טבעית עם השנים, ולכן מתאפיינת  מבחינה עיצובית בקטעי מבנים שמתווספים עם השנים למבנים וותיקים יותר. לקבלת מראה דומה בנו בסופלקיס קיר קשתות אלכסוני מטויח בגוון כחול, האופייני לכפרי אגן הים התיכון העומד כאילו קטוע ויוצר רחוב מדומה.

שכונת פלורנטין הוקמה על ידי קבלן יליד יוון, סלומון פלורנטין בשנת 1927 ונקראת על שמו של דויד פלורנטין, עיתונאי שהקים את האגודה הציונית הראשונה ביוון. ברחוב תמהיל של בתי עסק, מבני משרדים ומקומות בילוי.